YUVADAKİ ŞİDDETİ “ONUR” ÇÖZECEK

Erdal Altuntaş
BERLİN – Almanya’nın başkenti Berlin yakınlarındaki Brandenburg eyaletine bağlı Henningsdorf şehrinde yaşayan Ebru Yılmaz, 2019 senesinde 2,5 yaşındaki oğluna kreşde şiddet uygulandığını belirterek yuvadan şikayetçi oldu. Olayı mahkemeye taşıyan Yılmaz ailesi ilk mahkemeyi kaybetti ve olayı bir üst mahkemeye taşıma kararı aldı. Fakat bunun için yaşadıkları kasabada daha önce aynı yuvada şiddet gördüğünü öğrendiği Onur adındaki bir başka Türk çocuğunu mahkemede şahit göstermek için arıyor.

İlk şiddetleri görmezden geldik
Eşiyle birlikte 2017’de genel olarak Alman zenginlerinin yaşadığı Henningsdorf şehrine taşınan Yılmaz Ailesi, bu günlerde yabancı düşmanlığıyla mücadele ediyor. Anne Ebru Yılmaz, bu kasabada çok az Türk ve yabancı aile yaşadığıni ve kasabadaki başı örtülü kişi sayısının da az olduğunu belirterek „Buraya geldiğimizde çocuğumuza yuva bulmakta zorlandık. Beni, başı kapalı görenler hep bize engel çıkarmaya çalıştılar. Zar zor yuva bularak şu anda 5 yaşında olan oğlumu yuvaya yazdırdım. 23.07.2019’da yuvadan aldığım oğlumun bezi kan dolu olduğunu bir başka kreş çalışanından öğrendim ve aynı gün doktora götürdüm. O zaman için Attest raporları mevcut. 12.09.2019’da yüzünde şişlik ve kızarıklıklar vardı. Onların da fotoğrafları mevcut. Oğluma ne olduğunu sorduğumda (teyze yüzüme vurdu) dedi. 10.10.2019’da oğlum kafasına darbe alınca yuvadaki bakıcıdan şikayetçi olarak dava açtık. Oğlum iki hafta evde kaldı. Daha önce zor yuva bulduğumuz için ilk iki olayı sineye çekerek polise giderek şikayetçi olmak aklımıza gelse de yuvadan atarlar endişesiyle geri durduk. Keşke ilk olayda dava açsaymışız“ dedi.

Her yerde Hennigsdorf’lu ONUR’u arıyorlar
İlk kez bu kasabada yabancı düşmanlığıyla karşılaştıklarını belirten Ebru Yılmaz, „Göl kenarından ev alarak yerleştiğimiz bu kasabada beni ve başörtümü bir türlü kabullenemediler. 21 Eylül 2021’de Amtsgericht Oranienburg’da mahkememiz vardı. Fakat olaydaki 3 şahit de yuvadan çalışanların iş arakdaşları olduğu için mahkemede yalan konuşarak arkadaşlarını savundular ve mahkeme beraat kararı verdi. Şimdi bir üst mahkemye giderek hakkımızı aramaya devam edeceğiz“ dedi. Yan taraflarında oturan Alman komşularından öğrendiği önemli bir bilginin peşine düşen Yılmaz „Alman komşumun dediğine göre bu kasabada 2019’dan önce de bir Türk çocuğu yabancı düşmanlığına maruz kalarak sorun yaşamış. Fakat ailesi polise giderek suç duyurusunda bulunmamışlar. Adının Onur olduğunu öğrendik ama soyadını bilmiyoruz. Biz şimdi her yerde Hennigsdorf’lu ONUR’u ve ailesini arıyoruz. Şu anda nerede yaşadıklarını da bilmiyoruz. Şu anda 6-7 yaşlarında olan Hennigsdorf’lu Onur’u bulursak ve yaşadıklarını mahkemede anlatırlarsa yuvadaki yabancı düşmanlığını belki ispatlayıp, o kişilerin yuvadan atılmasını sağlayabiliriz“ dedi.

Konuyla ilgili Dışişleri bakanlığını da aradıklarını belirten Ebru Yılmaz, „Bize Berlin başkonsolosluğundan dönüş yaptılar ama Onur’un soyadını bilmeden yardımcı olamayacaklarını belirterek olayın takipçisi olacaklarını söylediler. Hennigsdorf’lu Onur’u bilen veya tanıyanlar varsa bize ulaşmalarını rica ediyoruz“ dedi. 5 yaşındaki Sacit aynı yuvada başka bir bölüme gitmeye devam ediyor. Olayın mahkemeye intikal etmiş olması nedeniyle şiddete maruz kalan kişilerin başvurduğu “Opferberatungsstelle” derneğinin yardımıyla yuvadaki bakıcı kadin yuvadan uzaklaştırıldı. Fakat Salı günkü mahkemede beraat kararı çıktığı için, şiddet uyguladığı öne sürülen bakıcının tekrar yuvaya dönme ihtimali Yılmaz ailesini endişelendiriyor.