Zingal, Dormagen belediyesine karşı açtığı davayı kazandı

 

Neuss Yerel mahkemesinde bugün cok önemli bir karar açıklandı. Çocuğu alınan Altınkaya ailesinin resmi avukatlığını yapan Avukat Fatih Zingal, hiç beklenmedik bir şekilde Dormagen Belediyesi tarafından mahkemeye verildi. Buna karşı dava açan Avukat Zingal, bugün açıklanan kararnameye göre davayı kazandı. Dormagen belediyesi için büyük bir yenilgi gerçekleşti.

Hukuki süreci devam eden Kuzey ve Yakup Altınkaya’nın davası ile alakalı Avukat Fatih Zingal yerel medyaya yönelik açıklamalarda bulunmuştu. Avukatın bu açıklamalarına karşı Dormagen belediyesi Zingal’i mahkemeye vermişti. Zingal’i haklı bulan yerel mahkeme, Dormagen Belediyesinin davasını reddederek hukukun üstünlüğünü tescil etmiş oldu.

Peki ne olmuştu?
Haziran ayında Dormagen’da yaşayan Türk kökenli genç bir ailenin haksız yere Kuzey ve Yakup isimli evlatları, Gençlik dairesi tarafindan ellerinden alınmıştı. Olayı sosyal medyaya taşıyan,  “save my child” dernek Başkanı Mehmet Kurulay’ın videoları, kısa sürede yüzbinden fazla izlenip kamuoyunda büyük yankı uyandirdi. Bu Çığlıkları duyan Avukat Fatih Zingal’de sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamalar ile ailenin yanında olduğunu duyurup destek sözü vermişti.
Olayların yankısı sürerken kısa zamanda Dormagen’da bir gösteri organize eden „save my child“ derneği, iki gün gibi kısa bir zamanda yaklasik 3000 kişi toplayarak çok ses getiren bir miting gerçekleştirdi. Miting esnasında Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ve Dişişleri Bakanına seslenen kalabalık, yardım talep ederek ailenin yalnız bırakılmamasını istemişti. Bu mitinge Avukat Fatih Zingal’de katıldı ve Türkiye’nin bu aileyi asla yalnız bırakmayacağını vurguladı. Kısa bir süre sonra Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı , Sayın Mevlüt Cavuşoğlu bir canlı yayında bu çığlıkları duyduklarını ve süreci takip ettiklerini dile getirmişti. Hukuki süreç esnasında ilk duruşma gerçekleştikten sonra kamuoyu alınan kararları merak etmişti. Dormagen Belediyesi herhangi bir açıklamadan kaçınırken, aile adına Avukat Zingal bir açıklama yapmıştı. Bu açıklamalara yönelik, medyada yer alınması öngörülen haberin bir kısmına Dormagen belediyesi tarafından talep edilen bir yasaklama kararı uygulandı. Dormagen Belediyesi görevlendirdiği aracılıyla Zingal’a karşı tedbir kararı çıkararak, birdaha açıklama yaptığı takdirde 250.000 EURO para cezası yada iki seneye varan hapis cezasına çarptırılacağını  kararlaştırdı. Bu karara karşı Zingal şaşkınlığını gizleyemedi ve karara karşı her türlü mücadeleyi vereceğini açıkladı. Zingal Dormagen Belediyesi’ne karşı başlattığı hukuki mücadelede başarılı oldu. Alınan yasak kararı mahkeme tarafından kaldırıldı. Olayın genel sürecinde Gençlik Dairesi ve Belediye Başkanı Erik Lierenfeld, sergilemiş olduğu tutumla büyük eleştirilerle karşı karşıya kaldı. Alınan cocuklar ile ilgili kamuoyu tarafından yanlış kararlar verilmekle suçlanan belediye ve gençlik dairesinin yanlış hareket ettiği süreçte, Dormagen Belediyesi Avukat Zingal’i susturarak hatalarını gizlemeye çalıştığı düşünülmeye başladı. Dormagen Belediyesine karşı dava açan Fatih Zingal, her zaman hukukun takipçisi olacağını söylerken, aile yapısının ne kadar önemli olduğunu vurguladı ve özellikle Türk ve Müslüman kökenli ailelerin haksızlığaa maruz kaldığı taktirde her zaman mücadele edeceğini açıkladı.

Alınan duyumlara göre vatandaşların düşünceleri şu şekilde: Bir Belediye, bir avukatı bu şekilde susturmak istediğine göre Dormagen Belediyesi ve Belediye Başkanı Erik Lierenfeld cok büyük baski altinda ve hatalarını örtmek için başka yerlere dikkat cekmek ile meşgul oldukları düşünülüyor. Mahkeme sonrası kararı değerlendiren “save my child” dernek başkanı Mehmet Kurulay’da “açıkçası beklediğimiz bir karar teyit edilmiş oldu dedi, aksi bir karar hukuk sistemi ile Dünyada örnek gösterilen Almanya icin büyük bir skandal olacağını ifade etti. Bir Belediye Başkanının tüm işini gücünü birakıp, ünlü bir avukat tutarak, Altınkaya ailesinin Avukatı Fatih Zingal’ı susturmaya kalkışması, bu medeniyet anlayışına, demokrasiye ve hukuk devletine yakışmayan ve son derece trajikomik bir olay” dedi.  Kurulay,özellikle 13.09.2020 de gerçekleşecek Yerel seçimlere büyük ilgi gösterilmesi gerektiğini, ve özellikle Dormagen’da yaşayan ve oy kullanabilecek Vatandaşlarımızın sandığa gidip gereken cevabı vermeleri gerektiğini ifade etti. Aile yapımı bizim icin korunulması gereken en kutsal bağ, bunun mücadelesini asla bırakmayacağız ve sonuna kadar sürdüreceğiz diyerek, ailenin mahkeme tarihini beklediklerini ve bir an önce ailelerin kavuşmasını arzu ettiklerini, ifade etti.