ZİRVEYE HAKEM ÇELMESİ

Murat Pehlivan-Tönisvorst/
Niederrhein Landesliga 2. Grupta şampiyonluk mücadelesi veren Türk ekibi FSV Duisburg, alt sıralardan kurtulmaya çalışan DJK Teutonia ST.Tönis deplasmanında ligin 28. Haftasında özellikle ikinci yarıdaki yan hakemin kaldırdığı olur olmaz ofsayt bayrakları ve orta hakemin maç 2-1 iken vermediği penaltı ile 2-2 berabere kalıp iki puanı bıraktı. Lider 1.FC Kleve’nin kendi sahasında berabere kaldığı haftada liderlik şansını yakalayamayıp, VFB Homberg’in de sahasında farklı kazanması ile 3. Sıraya geriledi.
Oberliga hedefi ile yola çıkan ve yaklaşık iki yüz kadar taraftarında yalnız bırakmadığı Tönisvorst deplasmanında maça hızlı başlayan FSV, üst üste girdiği pozisyonların birinde 19. Dakikada Simineko ile gole yaklaştı. Siminenko’nun vuruşu direkte patladı. Bu pozisyonun hemen akabinde geri dönen topta elle oynama gerekçesi ile hakem FSV aleyhine beyaz noktayı gösterdi. Atışı kullanan rakip takımın 31 numaralı oyuncusu Gowtham Kugathasan takımını 1-0 öne geçirdi.
Dakikalar bu kez 32’yi gösterdiğinde Kral Sogolj sağdan gelen ortaya yaklaşık 20 metreden gelişine vurduğu vole ile 90 diye tabir edilen çatala topu gönderdi, rakip takım seyircisinin bile alkışladığı bu golle FSV deplasmanda 1-1’lik eşitliği sağladı. İlk yarı da bu skor ile bitti.

Yan Hakem bayrağını bir türlü indiremedi
İkinci yarı başladığında geliştirdiği birçok atakta olmayan ofsayt pozisyonlarında sürekli bayrak kaldırarak, FSV akınlarını kesen yan hakemin kararlarıyla gerginleşen ortamda, 67. Dakikada sahneye Ali Başaran çıktı. Ali Başaran sağdan gelen kesme ortaya, ayağının içi ile gelişine düzgün bir vuruşla FSV’yu öne geçirdi.(2-1) Dakikalar bu kez 81’i gösterdiğinde eli açık pozisyonda düdük çalıp, beyaz noktayı gösteremeyen! Orta hakem, olası bir FSV penaltı golünün önüne geçip, 3-1 skoru yakalamasına engel oldu.

Oyun disiplini kayboldu

Hakemin vermediği penaltı ve ev sahibi yedek kulübesinin yaptığı provokasyonlar ile seyircinin de birbirine sataşmaları sonucu hakemin bir süre maçı durdurması, buna mukabil provokasyonu yapan yedek oyunculara gerekli yaptırım uygulamamasının da verdiği gerginlik ile 2-1 önde olduklarını unutan, sürekli hakemle didişen FSV’lu oyuncular oyun disiplininden koptu. Dakikalar 85’i gösterdiğinde sağdan ceza sahasına doldurulan serbest vuruş topunu Türk Ekibi FSV oyuncuları seyredince, DJK Teutonia ST.Tönis’in Türk oyuncusu Ercan Şendağ kafayla ağlara gönderince skor 2-2 oldu. Kalan dakikalarda çabalar gol için yeterli olmayınca yedi maçlık galibiyet serisi de bu beraberlik ile son bulmuş oldu.

FSV maçta; Dennis Grüger, Joel Schoof, A.Talha Kılınç ( Felix van Berk dk. 88) Ali Başaran, Murat Alkurt, Salih Altın, Can Ucar, Issa Issa, Bora Karadağ, Almir Sogolj ,(Burak Öktem dk.46) Michael Siminenko kadrosu ile mücadele etti.

Goller: Gowtham Kugathasan dk. 19, Ercan Sendag dk. 85 DJK Teutonia ST.Tönis, Almir Sogolj dk.32, Ali Basaran dk.67 FSV Duisburg