ZULÜM BİTSİN ARTIK

İGMG DÜSSELDORF’TA UYGUR TÜRKLERİNİN SESİ OLDU

Murat Pehlivan
DÜSSELDORF- İslam Toplumu Milli Görüş Teşkilatı (İGMG) Doğu Türkistan’daki Uygur Türklerine yapılan baskıyı ve zulmü protesto etmek için Kuzey Ren Westfalya Eyaleti başkenti Düsseldorf’taki Çin konsolosluğu önünde protesto gösterisi düzenledi.
“Doğu Türkistan için direniş, İnsanlık için diriliş “mitingine güvenlik ve alan darlığı nedeniyle 200 ile sınırlandırılan gösteriye 1500’ü aşkın vatandaş katıldı. 2 Şubat Cumartesi günü yapılan protesto mitinginde Çin protesto edildi. Çin hükümetini protesto eden dövizler taşıdı.

ÇİN 22 FARKLI NOKTADA PROTESTO EDİLDİ
Kuràn Tilaveti ve dualar ile başlayan, 13 farklı ülkede 22 farklı şehirde Çin Konsoloslukları önünde düzenlenen mitingin Düsseldorf ayağına İGMG Genel Başkanı Kemal Ergün, İGMG Genel sekreteri Bekir Altaş, İGMG Teşkilatlanma Başkanı Murat İleri, Düsseldorf Bölge Başkanı Bayram Kılıç, İGMG Köln Bölge Başkanı Selahattin Demirci, İGMG Ruhr-A Bölge Başkanı Abdullah Coşkun ve Doğu Türkistan Meclis Başkanı Seyyit Tamtürk’te katılarak birer konuşma yaptılar.

 

blank

BAYRAM KILIC : BURAYA AKIN EDENLERE TESEKKÜR EDİYORUM
Ev sahibi olarak Düsseldorf Başkanı Bayram Kılıç ise gazetemize yaptığı konuşmada” Bugün buraya birçok değişik şehirden, bölgeden insanların sınırlı olmasına rağmen, akın ettiğini gördük. Demek ki insanların duyarlılığı halen daha üst seviyede. Bunun için buraya gelen siz değerli basınımıza, tabanımıza, herkese teşekkür ediyoruz” dedi.

 

blank

KEMAL ERGÜN: BU DURUŞ ZULME DUR DURUŞUDUR
İGMG Genel Başkanı Kemal Ergün, “Bugün 13 farklı ülkede 22 yerde protesto gösterisi düzenleniyor. “Bu duruş zulme dur duruşudur, mazlumun yanında olma duruşudur, hakkın, doğrunun, adaletin yanında olma duruşudur, bu duruş zalimin, zulmün karşısından haksızlığa karşı olma duruşudur” dedi.

BEKİR ALTAŞ: ÇOCUKLAR OLÜYOR
Bekir Altaş yaptığı Almanca basın açıklamasında, Uygur Türklerinin dini vecibelerini yerine getiremediklerini, insancıl şartlarda yaşamadıklarını, çocukların olduğunu dile getirip, insanlığın orada olan zulme kayıtsız kaldığını söyleyip, “medya üzerine düşeni yerine getirmeli” diyerek devletleri göreve çağırıp yârdim çağrısında bulundu.

blank

MURAT İLERİ: DÜNYA BU ZULME SESSİZ
İGMG Teşkilatlanma Başkanı Murat İleri gazetemize yaptığı açıklamada “Dünya Bu zulme sessiz. Doğu Türkistan’daki Uygur Müslüman kardeşlerimizle birlikte olduğumuzu göstermek için, dayanışma içinde olduğumuzu göstermek için buradayız. Allah onların yar ve yardımcısı olsun” duygularını paylaştı.

35 MİLYON DOĞU TÜRKİSTAN’LİNİN SELAMINI GETİRDİM
Doğu Türkistan Meclis Başkanı Seyyit Tamtürk’te yaptığı açıklamada “size 35 milyon Müslüman Doğu Türkistanlı’ nın selamını iletiyorum. Bugün Doğu Türkistanlı’nın yalnız olmadığını 22 değişik noktada gösterilen dayanışma ve destek mitingi ile görmüş olduk. Bu vesile ile Bugün bu etkinliği düzenleyerek Çin zulmünü dünyaya duyuran bu teşkilata ve buraya gelen herkese çok teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı.

 

blank

ABDULLAH COŞKUN: TELHİN İÇİN BURADAYIZ
İGMG Ruhr-A Başkanı Abdullah Coşkun” Aslında sözü edilemez ama yağmura, soğuğa rağmen buradayız ve katılım oldukça güzel. Biz İGMG olarak biz insanın inancın kültürüne bakmadan karşında durduk. İnsanlığın sesiz kaldığı bu zulmü, dile getirme, telin etme adına buradayız. Canab-ı Hak inşallah tesirini halk etsin” ifadelerini kullandı.
Doğu Türkistan Meclis Başkanı Seyyit Tamtürk’te yaptığı açıklamada “size 35 milyon Müslüman Doğu Türkistanlı’nın selamını iletiyorum. Bugün Doğu Türkistanlı’nın yalnız olmadığını 22 değişik noktada gösterilen dayanışma ve destek mitingi ile görmüş olduk. Bu vesile ile Bugün bu etkinliği düzenleyerek Çin zulmünü dünyaya duyuran bu teşkilata ve buraya gelen herkese çok teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı.
Bir saati aşkın bir süren miting için Çin Konsolosluğu önüne polis yoğun güvenlik önlemleri alırken, gösteri olaysız şekilde son buldu.